Advertisement

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından olan üzüme Avrupa'dan gelen talep yüzde 20 artarken, rekoltedeki düşüş ve Avrupa'dan gelen talepten Türk üzüm üreticisinin karlı çıkacağı bildirildi.

Türkiye'de kişi başına tüketimde ilk sıralarda yer alan üzüme Avrupalının da talebinin artması, Türk üzümünü kıymete bindirirken gelen taleplerin artması dolayısıyla üreticiler üzümlerini 75 kuruş altında satmaması konusunda uyarılıyor.

Denizli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (DEMESKO) Başkanı Halil Öztürk, Türk üzümünün Avrupalının gözdesi haline geldiğini söyledi.

Denizli'nin Türkiye'nin ve Avrupa'nın önemli üzüm tedarikçilerinden biri olduğunu hatırlatan Öztürk, ''Dünya üzüm üretiminde ABD'den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye, sektördeki yerini bu yıl daha da pekiştirecek. Türkiye'nin tarım ürünleri, dış satımı içinde önemli bir yeri olan üzüm üreticisinin bu yıl yüzü gülecek. Avrupadaki müşterilerimizin talepleri arttı. Geçen yıla göre yüzde 20'lik bir talep artışı yaşıyoruz. Bu talep daha da artacaktır. Eğer üretici ürününü 75 kuruştan aşağıya satarsa bilsin ki kandırılır'' dedi.-''SULTANİYE ÜZÜM, ÜRETİCİSİNİ SULTAN YAPACAK''-18. yüzyıl sonlarında yuvarlak çekirdeksiz kuru üzümün ıslah edilmesiyle çeşitlendirilen Sultaniye tipi çekirdeksiz üzümün Avrupalı yaş sebze meyve alıcılarının iştahını kabarttığını belirten Öztürk, şunları söyledi:

''Sultan sofralarını süslemesi nedeniyle sultanlara layık görüldüğünden sultaniye adını alan üzümler, bu yıl üreticisini sultan yapacak. Yeter ki üretici kanarak ürününü ucuza kaptırmasın. Fırsatçı çok, fırsatçılara karşı uyanık olunmazsa eldeki fırsat kaybolur. Yıl içerisinde yoğun şekilde devam eden yağışlar sonrası üretimin düşmesi ve Avrupa'nın Türk üzümüne olan talebin artmasının tek eksi yönü var o da fiyatların Türkiye'de de 1.5 lirayı bulacak olması. Umarız bu da tüketiciyi zor durumda bırakmaz.''

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer ise, Denizli'nin tekstilin yanı sıra seracılık ve bağcılıkta da önemli bir üretim merkezi haline geldiğini söyledi.

Üretim ve tanıtım konusunda yapılan her türlü çalışmanın arkasında durduklarını ifade eden Özer, ''Denizli'de yetişen üzümler unutulmaz tatlar bırakıyor. Ürettiğimiz üzümlerinin daha çok yerde tanıtımını yaparak, yeni pazarlara açılarak üzüm pazarımızı geliştirmek istiyoruz. Dünya'da üretilen üzümlerin yüzde 90 gibi büyük bir bölümü şarap üretiminde kullanılırken, bizde üretilen üzümlerin küçük bir bölümü şarap üretiminde kullanılıyor. Bir şişe şarapla üzüm fiyatı arasında çok büyük bir uçurum var. İlimizde özellikle Bekilli, Çal ve Güney ilçelerinde şaraplık üzüm üretimi her geçen yıl artıyor. Bu üzümlerin doğru işlenip kaliteli şaraplara çevrilmesi ile büyük zahmetlerle üretilen ürünlere çok büyük katma değer kazandırabiliriz'' dedi.