Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Moody's'in Çin'in bankacılık sektörünün düşüş gösterebileceğini açıklamasının, bugün açıklanacak olan ABD fabrika siparişleri verisine yönelik iyimserliği dengelemesi sonrası, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1'in altında bir düşüş göstererek, Singapur saati ile 14:42'de 1,168.75 puana geldi. Endeks bu hareket ile birlikte beş günlük yükselişine ara verdi. Hindistan'da Bombay Borsası Sensitive Endeksi yüzde 0.4 ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Vietnam'da VN Endeksi, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini düşürmesinin etkisi ile, yüzde 1.3 düşerek Asya bölgesinin en fazla kayıp gösteren endeksi oldu. Kore'de Kospi Endeksi ise yüzde 0.8 yükseldi.

Moody's, buguün yaptığı açıklamada, Çin'de bankaların yerel yönetimlere verdiği kredilerin 3.5 trilyon yuana (541 milyar dolar) ulaşarak beklenenin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. Bllomberg News'un araştırmasına göre, Nisan ayında son bir yılın en hızlı düşüşünü gösteren ABD fabrika siparişlerinin Mayıs ayında yüzde 1 artması bekleniyor.

Melbourne'de Pengana Capital Ltd.'den Tim Schroeders, "Çin, artan bir şekilde küresel büyümeye katkıda bulunması nedeniyle, yatırımcıların akıllarının en ön sırasında bulunmaya devam ediyor" dedi ve "Büyüme oranında herhangi bir yavaşlama, büyüme beklentileri üzerinde artan bir etkide bulunuyor. Sadece Çin'in büyümesinde değil, küresel büyümede de" yorumunda bulundu.

Singapur'da Bank Julius Baer & Co.'dan baş yatırım uzmanı Venkatraman Anantha-Nageswaran, Bloomberg Television'a yaptığığı değerlendirmede, "Çin, yılın ikinci yarısında daha düşük bir ekonomik büyüme yaşayabilir" dedi ve "Enflasyon yüksek kalırken, tüketim tarafından yönlendirilen bir ekonomiye geçiş, beklenenden çok daha fazla zaman alıyor" yorumunda bulundu.