Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, bugün açıklanacak olan ABD fabrika sipaişleri verisi ve Yunanistan'ın borçlanma kağıtlarının çevrilmesine ilişkin detaylar öncesi durgun seyrediyor. Bu hareket, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin son iki yılın en hızlı haftalık çıkışını göstermesini önleyebilir.

Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma ürünleri üreticisi Cree Inc., ışık yayan diyot (LED) fiyatlarının hızla düşmekte olduğu haberleri üzerine, Almanya'daki işlemlerde yüzde 1 değer kaybetti. SanDisk Corp., Deutsche Bank AG'nin "al" tavsiyesi üzerine değer kazandı.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 10:48'de 1,336 puana ulaştı. Dow Jones endeks vadeli kontratı ise 26 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 12,540 puana geldi.

Cenevre'de Banque SYZ & Co.'dan Karim Bertoni, "Makro verileri bekliyoruz ve önceki haftaların beklenenden daha kötü çıkan verileriinda bir iyileşme görülürse, bu durum sıçramaya daha da güç verebilir" dedi ve "Geçen haftaki güçlü performanstan sonra ve bilanço dönemi başlamadan önce, hoş bir mol da görülebilir" yorumunda bulundu.

ABD'de geçen hafta imalat sanayi büyümesinde görülen beklenmedik sıçrama, dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşlamakta olduğu yolundaki endişelerin azalmasına neden oldu ve bu durum, gösterge endekslerşn Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı. Ayrıca endekslerde son iki yılın en hızlı haftalık yükselişlerini gösterdi. ABD'de piyasalar dün Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalıydı.

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 5.6 yükselerek Temmuz 2009'dan bu yana en hızlı haftalık yükselişini gerçekleştirdi.