Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (ECB), en önemli üç uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu da Yunanistan'ın kredi notunu ''temerrüt'' seviyesine indirinceye kadar tahvillerini teminat olarak kabul etmeye devam edecek.

Financial Times'ın haberine göre, Avrupa Merkez Bankası, Standard and Poor's (S&P), Moody's ve Fitch'ten oluşan üç kredi derecelendirme kuruluşunun da Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu ''temerrüt'' seviyesine çektiğini açıklayıncaya kadar Yunan devlet tahvillerini teminat olarak kabul etmeyi sürdürecek.

Söz konusu üç kredi derecelendirme kuruluşundan herhangi biri Yunanistan'ın kredi notunun temerrüt seviyesine inmediğini söylerse, Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan bankacılık sistemini desteklemeye devam edecek.

S&P dün yaptığı açıklamada, Fransa Bankalar Birliği (FBF) tarafından Yunanistan'ın borcunun özel sektör kreditörleri tarafından çevrilmesi yönünde ortaya konulan iki finansman önerisinin de kendi kriterlerine göre borç yeniden yapılandırmaya benzer olduğunu ve temerrütü ifade ettiğini belirtmişti.