Advertisement

Kur savaşları tartışmasını ortaya atan Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega, özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sorun olan kur savaşlarının bitmediğini söyledi.

Financial Times gazetesine konuşan Mantega, G-20 ülkelerinin hâlâ daha Döviz politikalarına ilişkin bir çözüm bulmadığını, ABD ve Çin gibi ülkeler arasındaki çekişmelerin devam ettiğini ve küresel kur savaşlarının “kesinlikle bitmemiş” olduğunu ifade etti.

Mantega, düşük büyüme hızı ve faiz oranlarının Brezilya reali üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu belirtti ve yetkilileri döviz ve türev piyasalarına müdahale etme çağrısında bulundu.

Brezilya, realdeki değerlenmeyi ve ülke ekonomisindeki sıcak para girişini önlemek için yeni önlemler almaya devam ediyor. Brezilya Maliye Bakanı, daha alacakları yeni önlemler olduğunu söyledi. Brezilya Merkez Bankası, Salı günü yeni bir müdahalede bulunarak, piyasadan ABD doları satın aldı.

Geçtiğimiz haftalarda dolar karşısında 12 yılın zirvesine tırmanan real, müdahalenin ardından yüzde 0.7 geriledi.

Kur sorunu yalnızca Brezilya'da değil, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok gelişmekte olan ülkenin parası üzerinde baskı oluşturuyor. Ancak Türkiye gibi hızla büyüyen ülkeler için kurun değerlenmesi, ekonomide aşırı ısınmayı ve iç piyasadaki rekabeti olumsuz etkilediğinden ötürü, ciddi sorun teşkil ediyor.

Mantega, sıcak para girişinin çok yüksek oranlarda gerçekleştirdiğine dikkat çekti.