Advertisement

Asya Borsaları, Hyundai Heavy Industries Co.'nun hisselerindeki sıçramanın etkisiyle önceki düşüşünü tersine çevirdi. Çin bankaları ise kredi kalitesine ilişkin endişeler ve yoğun hisse satışlarının etkisiyle değer kaybetti.

Gemi inşaatçısı Hyundai Heavy, Hynix Semiconductor Inc.'in alınması için teklif vermeyeceklerini açıklaması üzerine yüzde 6.4 yükseldi. BHP Billiton'ın öncülüğünde yükselişe geçen emtia şirketleri, petrol, altın ve bakırdaki değerlenmeyle desteklendi. Çin'in en büyük dördüncü bankası Bank of China Ltd., bu yılın en düşük değerini kaydederken, China Construction Bank Corp. da Singapurlu Temasek Holdings Pte.'nin şirketin 3.6 milyar dolarlık hissesini satması üzerine yüzde 3.1 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 137.29 puandan işlem gördü. Endeks, 2 Mayıs'taki zirvesinden bu yana, ABD, Avrupa ve Çin'e dair endişeler sebebiyle yüzde 2.8 değer kaybetmişti.

Küresel ekonominin yavaşladığını, ancak orta vadeli bir toparlanmanıın sürdüğünü belirten Tokyo'daki SMBC Nikko Securities Inc.'in hisse yöneticilerinden Hiroichi Nishi, Avrupa'daki borç sorununun devam ettiğini söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi ve Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2'şer prim yaparken, Güney Kore Kospi Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi ise Çin'deki bankalardaki düşüşün etkisiyle yüzde 0.4 değer kaybetti.