Advertisement

Çin'de yerel hükümetlere verilen kredilerin bankaların kârlarını etkileyeceğine yönelik spekülasyon ve Moody's'in Portekiz kredi notunu çöp seviyesine çekmesiyle Çin Borsası değer kaybetti.

Çin'in en büyük 2 bankası Industrial and Commercial Bank of China Ltd. ve China Construction Bank Corp., dün Moody's'in bankacılık sektörünün kötülediğine ilişkin açıklamalarının ardından yüzde 1'in üzerinde düşüş kaydetti. Çin'in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp. 3 ayın zirvesinden gevşedi. Maden araçları üreticisi China First Heavy Industries Co. yüzde 1 geriledi.

Hisse fiyatlarındaki kazançların son günlerde hızlandığını, bu sebeple piyasanın biraz nefes alması gerektiğine dikkat çeken Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, "Çin'deki bankaların yerel hükümetlere verdikleri kredilere ilişkin belirsizlik sürüyor; bu da kazançlarını etkileyecektir" diye konuştu.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 2,794.05 puana gerilerken, CSI 300 Endeksi de yüzde 0.7 kayıpla 3,100.18 puandan işlem gördü.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl yüzde 6.7'ya varan kayıplarını, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun enflasyonun kontrol altında olduğuna dair açıklamaları üzerine son 2 haftada telafi etti. Endeks 2011'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyor.

Çin'in en büyük bankası Industrial and Commercial Bank of China Ltd. yüzde 1.6 zararla hisse başına 4.34 yuandan, Bank of China'nınkiler ise yüzde 1.6 kayıpla 3.11 yuandan işlem görüyor.