Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa borç krizine yönelik endişeler ve ABD ve Çin'de büyümenin yavaşlamasının küresel büyümeti olumsuz etkileyeceği beklentileri ile düştü. Gösterge endeks son üç haftanın en büyük çaplı düşüşünü göstermeye hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1 düşerek, Seul saati ile 16:23'te 1,152.33 puana indi ve 16 Haziran'dan bu yana en büyük çaplı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Kore'de Kospi Endeksi ve Tayvan'da Taiex Endeksi en az yüzde 1'lik düşüşler yaşadı. Hindistan'da Bombay Borsası Senssitive Endeksi yüzde 0.6 düşerken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.3 geriledi.

Teknoloji hisseleri, Samsung Electronics Co. ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. öncülüğünde düştü. Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu yetkilileri bugün Brüksel'de, İtalya'nın krize girme riski ve Yunanistan'a yardımın yapılandırılmasını görüşmek üzere bir araya gelecek. Çin'de tüketici fiyatları endeksi Haziran ayında son üç yılın en hızlı artışını gösterdi ve ihracat mevsimsellikten arındırılmış rakamlarla Aralık ayından bu yana en yavaş artışını gerçekleştirdi. Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi ise beklenenin çok altında bir artış gösterdi.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Piyasada, ABD istihdam verileri ve Çin'de enflasyonun hala yüksek seyrettiği yolunda bazı hayalkırıklıkları var" dedi ve "Yatırımcılar kısa vadede belirsizliklerle karşılaşmaya devam edebilir" yorumunda bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.2 yükseliş gösterdi ve gelişmiş piyasaları izleyen MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 4.6'lik yükselişin gerisinde kaldı.