Advertisement

Hazine piyasaları, ABD'deki ekonomik toparlanmanın yavaşlama sinyali vermesi sebebiyle, ABD Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasını 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en uzun süreli olarak devam ettirebileceğinin sinyalini veriyor.

Cleveland'daki Fed'in çalışmasına göre, ABD'deki 3 ay ve 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin getirisi arasındaki yüzde 3'lük fark, ekonominin 2012 Haziran'ına kadar geçecek 12 aylık sürede yüzde 1.1 büyüyeceğini gösteriyor. Merkez Bankası'nın şu anki tahminlerinin yarısından az olan bu beklenti, Fed'in politika faizlerindeki olası bir artışı da erteliyor.

Yavaş büyüme , Fed'in en azından Haziran 2012'ye kadar sıkı para politikası yapmayacağının sinyalini veriyor. Bunun gerçekleşmesi hâlinde, Fed, 1940'lardan bu yana ilk kez faizlerini bu kadar uzun süreli olarak rekor düşük seviyede tutmuş olacak.

Diğer yandan, 2 Ağustos'a kadar ABD Kongresi'nin bütçe harcamalarını azaltma konusunda anlaşması da ekonomik büyümeyi sınırlayacak.

Kimsenin çok mükemmel bir büyüme beklemediğini belirten OppenheimerFunds Inc.'in direktörlerinden Krishna Memani, Fed'in şu anda faiz artırma olasılığının, 6 ay öncekinden bile düşük olduğuna dikkat çekti.

Memani, ABD ve küresel ekonominin büyüme tahminlerinin daha düşük olduğunu, ancak bu oranların gerçeğe daha yakın olduğunu belirtti.

ABD'de bir yandan ekonomik güven, Şubat'tan bu yana zayıflarken, diğer yandan işsizlik oranlarında da beklenilen sıçramaların hiçbiri henüz izlenemedi.