Advertisement

Evolution Securities Ltd.'nin sabit getirili menkul kıymetler müdürü Gary Jenkins'e göre, İtalya tahvil faizleri, 10 yıl vadeli tahvildeki hızlı düşüşün ardından, felaketin iki yüzde puanı uzağında bulunuyor.

Gösterge 10 yıl vadeli İtalya tahvilinin faizi 6 Temmuz'da, Kasım 2008'den bu yana ilk kez yüzde 5 seviyesinin üzerinde kapandı ve bu sabah itibariyle yüzde 5.39'a çıkarak son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in tümü, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yüzde 7 seviysini aşmasının ardından uluslararası yardım çağrısında bulunmuştu.

İtalya, 1.6 trilyon euro (2.6 trilyon dolar) tutarındaki borçlanma kağıdı ile birlikte, ABD ve Japonya'nın ardından üçüncü en büyük borçlu ülke ve bu durum, ülkeyi krize doğru çekiyor. Kanun koyucular bütçeyi 2014 yılına kadar dengeleme çalışıyor ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde 40 milyar euroluk açık daraltma tedbirlerini parlamentoya sunmayı planlıyor.

Londra'da bulunan Jenkins, "Yunanistan, Portekiz ve irlanda'nın 10 yıl vadeli tahvillerine bakarak, tahvil faizlerinin ne kadar çabuk kontrolden çıkabileceğini akılda tutmak gerek" dedi ve "Avrupalı bir maliye bakanı olsaydım, potansiyel felaket senaryosunun yanlızca iki yüzde puanı uzağında olmak, geceleri uykumu kaçırırdı" yorumunda bulundu.

Jenkins, "10 yıllık Yunanistan, irlanda ve Portekiz tahvilleri, yüzde 6 seviyesinin üzerine çıkmadan önce, yüzde 5.5 seviyesinin üzerinde ortalama 43 gün kalmıştı" dedi ve "Bu tahviller, yüzde 6.5'in üzerine çıkmadan önce ortalama 24 gün yüzde 6'nın üzerinde ve yüzde 7 seviyesinin üzerine çıkıp yardım istemeden önce, yüzde 6.5'in üzerinde 15 gün kaldı" uyarısında bulundu.

Avrupa maliye bakanları bugün, İtalya'nın kriz riski ve Yunanistan'a yardımın yapılandırılmasını görüşmek üzere bugün Brüksel'de bir araya geliyor.

10 yıl vadeli Alman tahvili tutmak yerine aynı vadede İtalyan tahvili tutmak için yatırımcıların istediği ekstra faiz 23 baz puan yükselerek 267 puana çıktı ve euroya geçilen tarih olan 1999'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Jenkins, "Bu durumu dikkate alarak, bugün toplantıya katılıyor olsaydım, ortak Avrupa tahvil arzı gündemde olurdu" dedi ve "Piyasa hareketleri bu toplantıya aciliyet getirebilir" yorumunda bulundu.