Advertisement

Dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'in bakır ithalatı, denizaşırı ülkelerden alımların daha karlı olması ve tüketicilerin lokal stokları azaltması sonrası ortaya çıkan arz sıkışıklığının etkisi ile, iki ay sonra ilk kez, Haziran ayında artış gösterdi.

Çin'de Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamaya göre, ülkeye giren bakır miktarı, Mayıs ayındaki 254,738 tondan yüzde 10 artarak Haziran ayında 280,009 yona yükseldi. Ancak ithalat geçen yıl aynı dönemki seviyesi olan 3283231 tonun yüzde 15 altında gerçekleşti.

Şili ve Endonezya'daki arz sıkıntılarından dolayı 8 temmuz'da Londra'da son üç ayın en yüksek seviyesine çıkan bakır fiyatları, artan talepten de destek bulabilir. Şanghay'daki stoklar, Mart ayında ulaştığı en yüksek seviyesinin yarısına inmiş durumda. Codelco'nun CEO'su Diego Hernandez, 7 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Çin'de bakır tüketiminin son üç ila dört ayda hız kazandığını ve piyasanın "göreceli olarak sıkışık" kaldığını söyledi.

Galaxy Futures Co. analisti Wang Mingyi, "Mayıs ayının sonlarından başlayarak, önemli bir süre pozitif arbitraj gördük" dedi ve "Ulaşım bir ila iki ay alıyor, Temmuz ayında gelen bakır miktarı daha da yüksek olabilir" yorumunda bulundu.

Arbitraj işlemleri yapanlar, Londra'da metal alıp Şanghay'da satarak, iki piyasa rasındaki fiyat farkından yararlanmaya çalışıyor. Çin'de gümrük verilerine göre, Bakır ve bakır mamüllerinin ithalatı bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azalarak 1.7 milyon tona indi.