Advertisement

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, bu hafta açıklanacak olan ekonomik verilerin ABD ekonomisindeki yavaşlamayı destekleyeceği ve Euro Bölgesi borç sorununun yoğunlaşmakta olduğu endişeleriyle birlikte, bu ayın en düşük seviyesine indi.

İki yıl vadeli ABD Hazine tahvili de değer kazandı. ABD gösterge faizi Fed Funds vadeli kontratları, traderların Fed'in faiz artırımına başlayacağı tarih konusundaki tahminleri Aralık 2012'ye uzattıklarını işaret ediyor. İtalyan devlet tahvillerinin faizi, Avrupalı politika yapıcıların borç sorununa çözüm için bugün biararaya gelmeye hazırlanmaları ile birlikte son dokuz yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Credit Agricole SA'nın Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "ABD'de ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler var, Avrupa krizi ve bunun sonuçlarına yönelik belirsizlikler hakkında endişeler var" dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi yedi baz puan düşerek, New York saati ile 07:06'da yüzde 2.96'ya indi. Bu, 28 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli kağıdın fiyatı ise 19/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5.94 dolar artarak 101 13/32'ye yükseldi.

Gelecek yıl Aralık ayında vadesi dolacak 30 günlük Fed Funds kontratı yüzde 0.48'e geldi. Bu durum, Fed'in faiz yükseltmek için gelecek yıl Aralık ayına kadar bekleyeceğini işaret ediyor. Bu faiz mayıs ayında yüzde 1 seviyesindeydi.