Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, Avrupa borç krizinin yayılacağı endişeleri ve ABD'li kanun yapıcıların açık azaltma programı konusunda anlaşmaya varamamaları sonrası düştü. Bu hareket sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi iikinci günde de düşüşünü sürdürdü.

JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp. gibi ABD bankaları, İtalyan ve İspanyol tahvillerinin hızlı değer kayıpları göstermesinin ardından düştü. Alcoa Inc yüzde 2.2 değer kaybederken, General Motors Co., Renault SA'nın Avrupa'da bu yıl satışlarının düşebileceğini açıklamasının ardından yüzde 2.1'lik bir kayıp yaşadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 düşerek, New York saati ile 09:34'te 1,328.69 puana indi. Dow Jones Endeksi ise 113.63 puan ya da yüzde 0.9 kayıpla 12,543.57 puana geriledi.

Raleigh, North Carolina'da First Citizens Bancshares Inc.'den şef yatırım yetkilisi Eric Teal, "Durum, kötüleşen Avrupa borç krizi ile ABD'de borçlanmaya yönelik belirsizliği bir bileşkesi" dedi ve "Piyasalar, Avrupa'daki borç krizinin daha iyi nir şekilde kontrol altına alındığı algılaması oluşana kadar piyasalar baskı altında kalmaya devam edecek" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 0.3 yükseldi ve 24 Haziran'dan 8 temmuz'a kadarki yükselişini yüzde 5.9'a genişletti. Endeks böylelikle Ekim 2009'dan bu yana en uzun iki haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Hisse senetleri Temmuz ayında, S&P 500 Endeksi'nin Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 3.2'lik düşüşünün ardından sıçrama yaptı.

Alman gazetesi Die Welt'e göre, Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi ülkelerinin kurtarma fonunu ikiye katlayarak 1.5 trilyon euroya (2.1 trilyon dolar) çıkarabilir. Financial Times ise, ismini açıklamadığı üst düzey yetkililere dayandığırdığı haberinde, Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın tahvillerinin bir kısmının temerrüde düşmesini kabul etmeye hazırlandığını kaydetti.