Advertisement

Euro, IMf Başkanını'nın "Yunanistan konusunda hiçbir şeye kesin gözüyle bakılmamalı" yolundaki açıklamasının, borç sorununun daha büyük Avrupa ekonomilerine yayılabileceği endişelerini artırması sonucu yen karşısında son dört ayın en düşük seviyesine indi.

17 ülkenin ortak para birimi olan euro, İtalya'nın, tahvil faizlerinin artmakta olduğu bir ortamda, bugünkü bir yıl vadeli tahvil ve 14 temmuz'daki 5 milyar euroluk tahvil ihaleleri öncesi ortaya çıkan tedirginliğe bağlı olarak, isviçre frangı karşısında rekor seviyeye düştü. Yen ve dolar, Asya hisse senetlerindeki düşüşün dünyanın diğer taraflarına da yayılmasının etkisiyle güvenli liman niteliğindeki varlıklara geçişin artması sonucu, önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Avustralya doları ise, iş dünyası güven endeksinin son altı ayın en düşük seviyesine inmesinden sonra değer kaybetti.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc.'den Döviz stratejisti Keiji Matsumoto, "Avrupa'daki borç krzine yönelik endişelerin artması euroda satış dalgası getiriyor" dedi ve "Yen, İsviçre frangı ve dolar gibi güvenli liman niteliği taşıyan paralar, riskten kaçınma eğilimine bağlı olarak alışlarla karşılaşıyor" yorumunda bulundu.

Euro yen karşısında, Tokyo saati ile 13:03'te 111.78 seviyesine toparlanmadan önce, 18 Mart'tan bu yana en düşük seviyesi olan 111.68'e kadar düştü. Parite dün New York'ta 112.61 seviyesinde işlem görüyordu. Euro dolar karşısında, 1.3955 dolar seviyesine gelmeden önce, 1.3932 dolar seviyesine kadar inerek, 17 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Parite dün New York'ta 1.4029 dolar seviyesinden el değiştiriyordu. Euro İsviçre frangı karşısında ise yüzde 0.3 aşağıda 1.16915 seviyesinde seyrediyor. Parite gün içinde 1.16627'ye inerek rekor seviyeye düşmüştü. Dolar yen karşısında 80.07 seviyesine inerek, 22 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

IMF Başkanı Christine Lagarde, dün Washington'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Fon'un, Avrupa Birliği ile Yunanistan'a ikinci yardım paketi konusunu görüşmediğini kaydetti.

Lagarde, "Yunanistan'a yardımın hükümlerini, koşullarını, süresini ve boyutunu müzakere etme aşamasında değiliz ve Yunanistan konusunda hiçbir şeye kesin gözüyle bakılmamalı" dedi.