Advertisement

Avrupa'da ülke borç krizinin bölgenin en borçlu ülkesi olan İtalya'ya yayılabileceği endişelerinin gelişen piyasa varlıklarına olan talebi azaltması sonrası, Asya para birimleri, Kore para birimi won ve Malezya para birimi ringgit öncülüğünde düşüyor.

Moody’s Investors Service ve Standard & Poor’'un İtalyanın borçlarını finanse edebilme gücü konusundaki uyarılarının ardından, Won son yedi haftanın en hızlı düşüşünü gösterirken, ringgit son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Denizaşırı yatırımcılar, bu ay ilk kez, Kore hisse senedi varlıklarını azalttı.

ING Groep NV'nin Singapur ofisinden araştırma müdürü Tim Condon, "Şimdilerde güvenli limanlara toptan bir kaçış var" dedi ve "Risk varlıkları bugün satılacak. Eğer birşeyler değişmezse, Asya hisse senetleri için kötü bir gün olacak. Asya para birimleri için de kötü bir gün olacak" yorumunda bulundu.

Won dolar karşısında yüzde 0.8 değer kaybederek, Seul saati ile 11:272de, dolar başına 1,066.65 seviysine indi. Ringgit ise dolar karşısında yüzde 0.7 düşerek 3.0335 seviyesine inerken, Çin yuanı dolar karşısında yüzde 0.08'lik düşüşle 6.4723'e geriledi.