Advertisement

Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Yunanistan'ın ikinci kez kurtarılmasını zorunlu hale getiren borç krizinin İtalya ve İspanya gibi ülkelere bulaşmaması için yeni enstrümanların kullanılması konusunda uzlaştı.

Brüksel'de toplanan bakanların ortak açıklamasında, Avro Bölgesi'nin mali istikrarı için zordaki ülkelerde borç vadelerinin uzatılması ve faiz oranlarının düşürülmesi yanında 440 milyar avroluk Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'nın (EFSF) yetki ve esnekliğinin artırılması gibi yeni tedbirlerin alınacağı vurgulandı.

Avro Bölgesi'nde Yunanistan'ın ardından kamu borç yükü en yüksek ikinci ülke olan İtalya'da süren siyasi istikrarsızlığın ekonomik krizi tetikleyebileceği yönünde işaretler, küresel piyasaları tedirgin etmişti.

Uluslararası piyasalarda gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli Alman tahvilleri yüzde 2,7'den işlem görürken aynı dönemli İtalyan tahvillerinin faizi dünkü satış dalgasında yüzde 5,7'ye kadar tırmandı. Özellikle banka hisselerine gelen satışla dün Milano Borsası'ndaki kayıp da yüzde 4'ü buldu.

Ekonomistler, kamu borç yükü gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine ulaşan İtalya'nın tahvil faizini kısa vadede düşürememesi halinde borçlarını çevirmekte zorlanacağı uyarısında bulunuyor.

Piyasalardaki panik Avro Bölgesi'ndeki İspanya ve Portekiz gibi diğer kırılgan ekonomileri de olumsuz etkiliyor. 10 yıl vadeli İspanya tahvillerinin faiz oranı dün yüzde 6'yı aşarken aynı dönemli Portekiz tahvilleri yüzde 13,4 faiz oranıyla işlem görüyor.