Advertisement

Asya piyasalarında, Avrupa'da borç krizinin derinleşeceği endişelerine bağlı olarak, hisse senetleri düştü, euro yen karşısında son dört ayın en düşük seviyesine indi ve tahviller değer kazandı. Bu hareketler sonucu, hisse senedi gösterge endeksi, Mart ayından bu yana en hızlı iki günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:07'de yüzde 1.8 aşağıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.8 düştü ve ABD Hazine tahvilleri üçüncü günde de rallisini sürdürdü. yeni Zelanda doları ve Kore para birimi won en az yüzde 0.8'lik kayıplar yaşadı. Japonya dışında 50 yatırım yapılabilir nota sahip tahvili takip eden Markit iTraxx Asya Endeksi, Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmaya hazırlanıyor. Emtia grubunu takip eden S&P GSCI Endeksi ise, pamuk, buğday ve petrolün öncülüğünde, üçüncü günde de aşağı yönde hareket etti.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan'ı kurtarmak için tahvil geri alımları yapılabileceğini kaydetmelerine karşın, Fon'un henüz Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi için görüşmelere başlamadığını söyledi. İtalya, hızlı satışların 10 yıl vadeli tahvilin faizini 10 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerine çıkardığı bir ortamda, bugün 1 yıl vadeli tahvil ihalesine ve 14 Temmuz'da da 5 milyar euroluk (7 milyar dolarlık) tahvil satışına çıkacak.

Daiwa Securities Capital Markets Co.'dan hisse senedi piyasası analisti Yumi Nishimura, "Avrupa'da borç krizinin Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'den İtalya ve İspanya gibi daha büyük ülkelere yayılacağı beklentisinin artması ile birlikte, insanlar bunun finans sistemi üzerindeki olası negatif etkisinden endişe duyuyor" dedi.

Bugün Asya'da hiçbir piyasa yükseliş göstermedi. MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, yükselen bir hisse karşılığı 15 hisse değer kaybetti. Bu hareket sonucu endeks, 15 Mart'tan bu yana en hızlı iki günlük düşüşünü gerçekleştirdi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 gerilerken, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.1'lik bir kayıp yaşadı.