Advertisement

NYSE Euronext, Fransa, Portekiz, Belçika ve Hallanda Borsalarında endekslerin güncellenmesinin durduğunu açıkladı. Böylelikle, borsa operatörü NYSE Euronext'te bir aydan daha az bir sürede dördüncü teknik aksaklık meydana geldi.

NYSE Euronext sözcüsü Caroline Tourrier Paris'te yaptığı açıklamada, "Bu, endekslerin yayınlanmasını etkileyen teknik bir durum ve bunun nedenini araştırıyoruz" dedi. Sözcü, hisse senetlerinde bireysel olarak işlemlerin olağan seyrinde devam ettiğini belirtti.

Hollanda'da AEX Endeksi, Fransa'da CAC 40 Endeksi, Belçika'da BEL 20 Endeksi ve Portekiz'de PSI-20 Endeksi'nin güncellenmesi Paris saati ile 09:56'da durdu. Tourrier, NYSE Euronext'in, endekslerin normal güncellemeye tekrar ne zaman başlayacağını bilmediğini sözlerine ekledi.

CAC 40 Endeksi hisselerinde işlemler, 27 Haziran'da sistemlerde meydana gelen bir aksaklıktan dolayı 45 dakikadan fazla bir süre durdu. Önceki hafta, iki farklı aksaklık, Paris, Amsterdam, Brüksel, Lüksemburg ve Lizbon'da açılışın bir saat gecikmesine neden oldu ve Hollanda ve Belçika'nın en büyük şirketlerinin hisselerinde işlemler durdu.

NYSE Euronext, New York Borsaso operatörünün 2007 yılında Avrupa'nın ikinci büyük borsasını satın almasının ardından oluşturuldu. Aralarında Bats Global Markets Inc.'nin de bulunduğu rakip kuruluşlar, bu aksaklıkların, NYSE Euronext ve London Stock Exchange Group Plc gibi geleneksel operatörlerin piyasaların kendi kendine işlemesini garanti etmediğini gösterdiğini belirtiyorlar.