Advertisement

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde ''besin zenginleştirmesi'' metoduyla doğal ortamda beslenme gereksinmeleri karşılanan aslanların sergiledikleri davranışlar, belgesel tadında görüntülere yol açtı.

Bursa Hayvanat Bahçesi ziraat mühendislerinden Sıla Smith, yaklaşık 206 bin metrekare alan üzerinde 81 türden 650 hayvanın barındığı Hayvanat Bahçesinde aslan, kurt, ayı, leopar ve babun gibi hayvanların, belirli dönemlerde besinsel ve davranışsal zenginleştirme programına tabi tutulduğunu belirtti.

Aslanlar için yapılan uygulamaya ''besin zenginleştirmesi'' dediklerini belirten Smith, besinsel zenginleştirmenin, tür için uygun olan davranışların sergilenebilmesi, ortaya çıkarılması ve hayvanın psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerini karşılayabilmesini hedeflediğini belirtti.

Smith, Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki barınakların, hayvanların kendi doğal yaşamlarını andıracak şekilde tasarlandığına işaret ederek, ''Hayvanlarımızı stresten uzak tutmaya çalışıyoruz. Geniş ve doğal barınaklarda barındırarak, ayrıca 'besin zenginleştirmesi' metotları uygulayarak doğal davranışlarını sergileme fırsatı da vermeye çaba gösteriyoruz'' diye konuştu.

Aslanlar için dış barınaklarda, ''karkas et ya da tavuk parçalarını platform ve ağaçlar üzerine veya ağaç kovuklarına koyma, çeşitli baharatlar ve kokular bırakma, kan damlatma, zebra dışkısı sürmek'' gibi metotlar uygulandığını anlatan Smith, şu bilgileri verdi:

''Aslanlar ve leoparlar için etlerini ağaçlara asmak, kutulara, ağaç kovuklarına saklamak, dış alanda karkas et vermek; babunlar için yiyeceklerini ağaç dallarına asmak ve saklamak, alana saman balyası koymak ve yiyecekleri bunun içine saklamak, çam kozalaklarının içine küçük çerez türü yiyecekler koyarak vermek, alana bol yapraklı ağaç dalları koymak. Ayılar için ekmek ya da simitlerin üzerine pekmez sürüp vermek, yiyeceklerini toprağa gömmek ve saklamak, dış alanlara bol ağaç dalları koymak, koyun ve keçiler için sık sık bol yapraklı ağaç dalları vermek gibi uygulamalar yapılıyor.''

Sıla Smith, ayrıca maymunlar ve ayılar için meyveleri su içinde dondurarak meyveli dondurmalar yaptıklarını, sıcak yaz günlerinde hayvanların bu yiyecekleri keyifle tükettiklerini sözlerine ekledi.