Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı Mayıs ayında, ham petrol ithalatının artışının etkisi ile, son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Dış ticaret açığı yüzde 15 artarak 50.2 milyar dolara yükseldi ve Bloomberg News'un anketine katılan 73 ekonomistin tümünün tahmininden daha yukarıda gerçekleşti. Dış açık böylelikle, Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. İhracat ise Nisan ayındaki rekor seviyesinin yakınında gerçekleşti. 

Zayıf ABD doları ve den,zaşırı ekonomilerdeki büyüme ABD mallarına yönelik talebi artırabilir ve Smithfield Foods Inc. gibi şirketler bu durumdan fayda görebilir. Aynı zamanda, petrol maliyetlerinde son dönemde görülen düşüşler ve tüketici harcamalarındaki yavaşlama ithalatın azalmasına neden olabilir ve bu nedenle, dış ticaret, dünyanın en büyük ekononomisinin büyümesine yardımcı olabilir.

Charlotte, North Carolina'da Wells Fargo Securities Inc.'den küresel ekonomist Jay Branson, "Önemli ticaret ortaklarımızdan bazıları, özellikle Asya'dakiler, bizden daha hızlı büyüyor ve bu durum, ihracattaki büyüme için oldukça iyi" dedi ve önümüzdeki birkaç çeyrekte, GSYİH büyümesine küçük çaplı katkılar görebiliriz" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in araştırmasına göre, dış ticaret açığının Mayıs ayında 43.7 milyar dolar çıkması bekleniyordu. Ekonomistlerin ticaret açığı tahmini 40 milyar dolar ile 48 milyar dolara arasında kaldı. ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan ayı ticaret açığını 43.6 milyar dolara revize etti.