Advertisement

ABD hisse senetleri, Avrupa liderlerinin bölgedeki borç krizini çözmek için çalışmaları ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin Mart ayından bu yana en hızlı iki günlük düşüşünü göstermesinin ardından, durgun seyrediyor.

ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc., karının analistlerin tahminlerinden kötü çıkmasının ardından yüzde 1.1 düştü. News Corp., şirketin İngiltere'deki gazetesinde usülsüz dinlemelerin yapıldığının saptanmasının ardından dört gün üst üste düşüş gösterdikten sonra, şirketin hisse geri alım programını üçe katlaması ile birlikte yüzde 3.3 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle, New York saati ile 09:36'da 1,316.61 puana indi. Dow Jones Endeksi ise 9.23 puan ya da yüzde 0.1 yükselerek 12,496.53 puana geldi.

Houston'da Sequent Asset Management'tan şef yatırım yetkilisi Tim Hartzell, "Uzun dönemli durum, düzeltme yapmak için çok zaman alacak" dedi ve "Çok fazla borç var. Tüketim yerine küresel anlamda borç ödeyeceğiz. Bu durum hisse senetleri için iyi değil" yorumunda bulundu.

S&P 500 vadeli kontratı gün içinde yüzde 1.8 düştükten sonra, Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden'in Yunanistan'ın borçlarının kısmi temerrüdünün bir seçenek olmadığını açıklaması ve AB'nin parasal işlerden sorumlu temsilcisi Olli rehn'in, özel sektörün de Yunanistan'ın kurtarılmasında rol alacağını duyurması sonrası, kayıplarını geri aldı. AB Başkanı Herman Van Rompuy ise, henüz bir karar alınmamasına karşın, Yunanistan konusunda acil zirve cağrısında bulunmayı gözardı etmediğini söyledi.

ABD hisse senetleri dün, Avrupa borç krizinin yayılacağı endişeleri ve ABD'de kanun yapcıların açık kısıntısı konusunda anlaşmaya varamaması sonrası satışlarla karşılaştı ve S&P 500 Endeksi, Mart ayından bu yana en hızlı iki günlük düşüşünü gerçekleştirdi.