Advertisement

 Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Avrupalı ortaklarının kararsızlık ve hatalarının Euro Bölgesi'ndeki borç krizini derinleştirdiğini savundu

Avrupalı liderlere sert çıkan Papandreu, Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grup Maliye Bakanları Başkanı Jean-Claude Juncker'a bir mektup gönderdi. Yunan Başbakan, Juncker'a, geçmişin hatalarının tekrar edilmemesi için artık daha büyük bir ihtiyaç olduğunu yazarak, “karar zamanı geldi” dedi.

Yunanistan'ın ortaklarını kararlarını çok geç almakla eleştiren Papandreu, alınan kararları yetersiz olmakla ve piyasaları ikna etme konusunda geç kalmakla itham etti. Papandreu aynı zamanda liderlerin siyasi duruşlarının karar mekanizmasının önüne geçtiğine dikkat çekti.

Yunanistan Başbakanı'nın mektubu Salı günü, Yunanistan, İtalya ve İspanya'nın tahvil faizlerinin rekor seviyelere tırmanmasının ardından kamuoyuyla paylaşıldı.

Yunanistan'ın mali ve yapısal reformlarda ilerleme kaydettiği konusunda ısrarcı olan Yorgo Papandreu, hükümetinin geçmişin hatalarının ödenmek zorunda olduğu zamanda bu politikaları uyguladığını belirtti.

Öte yandan Papandreu'nun Yunanistan'a ilişkin iddialı açıklamalarının öncesinde Yunanistan Maliye Bakanı, Pazartesi günü ülkenin 50 milyar euro değerinde özelleştirme programının tutturulamayabileceğini söylemişti.
Pantelis Economou, özelleştirme planında yer alanın çok daha altında varlığın satılabileceğini, bu varlıkları satmanın imkansız olduğunu belirtmişti.