Advertisement

ABD'nin er ya da geç temerrüde düşeceğini söyleyen uluslararası yatırımcı Jim Rogers, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yaşanan borç tavanını yükseltme tartışmalarının da “danışıklı dövüş” olduğunu savundu.

Siyasilerin 2 Ağustos'tan önce borç limitini yükselteceği, ancak dolardaki değer kaybı sebebiyle temerrüdün önüne geçilemeyeceği düşünülüyor. ABD'nin borç tartışmalarının 2 Ağustos'tan sonra da kaynakların ötesinde yapılan harcamalardan ötürü benzer tartışmaların süreceği tahmin ediliyor.

Fox Business'a görüş bildiren ünlü yatırımcı Rogers, “ABD bir süre kapalı olursa dünya için iyi olabilir; ancak tabii bunun olacağını düşünmüyorum” dedi. Rogers, geçici olarak bir şeylerin iyileşmiş gibi görüneceğini, ancak 6 ay ila 1 yıl içinde sorunların yeniden geri döneceğini ifade etti.

ABD'nin borç limitinin yükseltilmesi ve temerrüde ilişkin tartışmalar, ABD Hükümeti'ni telaşlandırırken, IMF ve kredi derecelendirme kuruluşları da dünyanın en büyük ekonomisine uyarılar yağdırıyor.

ABD'nin temerrüde düşmesi durumunda kredi notunun acilen düşürüleceğini belirten kredi derecelendirme kuruluşlarının yanısıra, IMF de ülkenin temerrüde düşmesinin küresel piyasalar ve ekonomide şok etki yaratacağını birçok kez tekrarladı.

Obama Hükümeti ise borç tavanının yükseltilmesi için Cumhuriyetçileri ikna etmeyi henüz hâlâ başaramadı. Ancak ekonomi danışmanları, borç limiti konusunda uzlaşı sağlanacağı konusunda iyimser davranıyor.