Advertisement

İtalyan Hükümeti'nin tahvil satışlarını başarıyla sonlandırması ve ülkenin başbakanı Silvio Berlusconi'nin finansal krizi çözmeye kararlı olduğunu açıklamasının ardından, İtalyan hisseleri 6 gündür devam eden düşüşüne ara verdi. İtalyan Borsası, 2 yılın en düşüğünden sıçrama kaydetti.

Dün, günün erken saatlerinde yüzde 4.8 değer kaybeden FTSE MIB Endeksi günü yüzde 1.2 artıda ve 18,510.53 puandan kapadı. Ancak endeks hâlâ daha 1 Temmuz'daki puanının yüzde 9.8 altında seyrediyor. İtalyan borsası Salı günü yüzde 6.2 aşağıda başlasa da, Intesa Sanpaolo SpA ve UniCredit SpA'nın öncülüğünde yeniden yükseldi. İtalyan tahvilleri ise Avrupa Merkez Bankası ve Asya'daki bir merkez bankasının ülke tahvillerini satın alacağı yönündeki spekülasyon sayesinde değer kazandı.

Teminatsız olabileceği düşünülen herhangi bir tahvil ihracının bu tür sıçramayı beraberinde getirmesinin normal olduğuna dikkat çeken Intebrokers Espanola'nın traderlarından Luis Benguerel, tüm dikkatlerin İtalya'ya çevrilmiş olduğunu, piyasadaki volatilitenin ise devam edeceğini belirtti.

İtalyan hisseleri, ülkenin tahvil faizinin rekor seviyeye tırmanmasıyla, düşüşe geçti. Avrupa'da en çok işlem gören 7 varlıktan 3'üne sahip olan İtalya, dünyanın en borçlu 3. ülkesi konumunda bulunuyor.

Dün  konuşma yapan Berlusconi, hükümetin ülkeyi korumak için seferber olacağını söyledi. İtalyan Maliye Bakanı Giulio Tremonti ise bütçe kesintisi planının parlamentosundan geçirilmesi üzerinde çalışmak için Brüksel'deki maliye bakanları toplantısından erken ayrıldı.