Advertisement

Yatırımcıların Avrupa'daki borç krizine odaklanması ve Çin'in enflasyon önlemlerinin işe yaradığına işaret eden büyüme rakamlarının etkisiyle Asya Borsaları yeniden yükselişe geçti. Asya borsaları, 3 günden bu yana ilk kez değer kazandı.

Çin'in en büyük ikinci bankası China Construction Bank Corp., merkez bankasının yakın zamanda faiz artışlarını sonlandıracağına yönelik spekülasyon üzerine yüzde 2.9 yükseldi. Japon trading şirketi Mitsubishi Corp., Credit Suisse'ın sektörün notunu yükseltmesinin ardından yüzde 1.6 prim yaptı. Avustralya'nın 1 numaralı altın üreticisi Newcrest Mining Ltd. ise altın fiyatlarının yeni bir rekoru test etmesiyle yüzde 1.5 artış kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 135.25 puana çıktı. Endeks geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi'ndeki olumlu sinyaller ve ABD'de mağaza satışlarının yüksek gelmesiyle 3. haftasını da ralliyle tamamlamıştı.

Çin'in yumuşak iniş yapacağına ilişkin her sinyalin piyasa tarafından olumlu karşılandığına dikkat çeken Platypus Asset Management'ın yatırımcılarından Prasad Patkar, dünya genelinde Avrupa'daki durumun 2008 krizini tekrarlatmayacağına ilişkin bir inanış olduğunu belirtti.