Advertisement

Borsa işlem sektörünün öncülüğünde prim yapan Tokyo borsasında, Credit Suisse AG'nin sektörün ağırlığını yükseltmesi ve yendeki değerlenmeyi durdurmak üzere müdahale edileceği spekülasyonları etkili oldu. Japonya'daki ihracatçılar, yenin yükselişinin önüne geçileceği yönündeki spekülasyonla kayıplarına ara verdi.

Japonya'nın en büyük emtia işlemcisi Mitsubishi Corp., Credit Suisse'in hisselerin hâlâ ucuz olduğunu söylemesinin ardından yüzde 1.6 değer kazandı. Japonya'nın en büyük enerji şirketi Inpex Corp., petrol fiyatlarının dün 2 haftanın en büyük artışını kaydetmesi üzerine yüzde 2.1 primlendi. Honda Motor Corp. ise yendeki gerilemeyle birlikte önceki kayıplarını telafi etti ve ihracatçıları destekledi.

Nikkei 225 Endeksi çok büyük bir değişiklik kaydetmeyerek 9,926.81 puandan işlem gördü. Endeks, günün erken saatlerinde Moody's'in İrlanda hisselerini "çöp" statüsüne çekmesiyle yüzde 0.4 gerilemişti. İrlanda'nın notunun çöp statüsüne inmesi, euroyu yen karşısında zayıflatarak, ihracatçıların kazanç görünümlerini aşağı çekmişti. Topix Endeksi'nde ise yüzde 0.2 artış görüldü ve endeks 858.92 puana ulaştı.

Hisselerin olumsuz haberlere çok fazla tepki vermediğine dikkat çeken Toyota Asset Management Co.'nun baş stratejisti Masaru Hamasaki, taban seviyelerinin, Japon hisselerindeki düşük değerlemeden ötürü desteklendiğini belirtti.