Advertisement

17 Mart'tan bu yana dolar karşısında en yüksek seviyesine ulaşan yen, bugün dolar karşısında 78.50 düzeyine çıktı. Barclays Bank Plc. ise bunun üzerine, yene müdahale gerçekleştirip gerçekleştirilmeyeceğinin Tokyo Borsasındaki gelişmelere bağlı olabileceğini söyledi.

Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, yenin hareketinin bir süredir tek yönlü olduğuna dikkat çekerek, ülkenin döviz kurlarının dikkatle izlendiğini söyledi. Tokyo'daki Barclays'ın baş döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, Nikkei 225 Endeksi'nin sağlıklı göründüğünü, bu sebeple yen satışlarının olası görünmediğini, ancak hükümetin sözlü müdahaleyle zaman kazanmaya çalışabileceğini aktardı.

1995-2005 yılları arasında Japonya Merkez Bankası'nda çalışmış olan Yamamoto, daha önce yen güçlendiğinde, hisse senetlerinde olumsuz bir hareket görülmediği sürece müdahale edilmemiş olduğunu hatırlattı.

G-7 ülkeleri 11 Mart'taki deprem ve tsunaminin ardından 18 Mart'ta, Japon yeninin dolar karşısında 76.25 seviyesine çıkmasıyla toplu müdahale gerçekleştirmişti. G-7 ülkeleri on yıldan uzun süredir toplu döviz müdahalesinde bulunmuştu.

Japonya, 2010 Eylül'ünde tek taraflı olarak yen satışı yapmıştı. Japonya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı'nı temsilen döviz kuruna müdahalelerde bulunuyor.

Japon yeni bugün dolar karşısında önceki kazançlarını geri iade ederek 79.44 seviyesine yükseldi. Nikkei 225 Endeksi ise önceki yüzde 0.4'e varan kayıplarını telafi etti ve günü yüzde 0.4 artıda tamamladı.

Yamamoto, yenin  müdahale endişesiyle, Asya'daki işlem saatleri süresince sakin seyredeceğini öngördü. Yamamoto, Avrupa'daki borç krizinin ve ABD ekonomisindeki yavaşlamanın, yendeki yükselişin temek kaynağı olduğunu belirtti ve böylece yendeki yükselişin sürebileceğinin de sinyalini verdi.