Advertisement

Yükselen ABD ham petrol arzı ve Avrupa'nın borç krizinin ham maddeye olan talebi baltalayacağı endişesi ile petrol, New York'ta 3 günün yükseğinden geriledi.

Amerikan petrol Enstitüsü'nden yapılan ham petrol stoğunun 6 haftada ilk kez yükseldiği açıklamasının ardından petrol vadelileri yüzde 0.9 kadar düştü. ABD Enerji Bakanlığı tarafından bugün açıklanacak olan veride petrol arzının düştüğü görülebilir. Petrol fiyatlarının düşmesinde bir diğer etken ise İrlanda'nın Yunanistan ve Portekiz'in ardından yatırım yapılamaz ülke seviyesine çekilmiş olması.

"Hala daha euro - bölgesi ile ilgili endişe var." diyen National Australia Bank mineral ve enerji ekonomisti Ben Westmore, "Ham petrol piyasası arz dinamikleri cinsinden pek fazla hareket sergilemedi. talep hala dha ağır ilerliyor." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ağustos teslimli ham petrolün varili 90 sent kadar gerileyerek 96.53 dolar olurken Sidney saati ile 11.23'te ise 96.94 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 26 değer kazandı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ağustos teslimli brent petrolün varili yüzde 0.4 ya da 50 sent düşüşle 117.25 dolar oldu.