Advertisement

İtalyan bankaları, ülkenin borçlanma maliyetlerinin rekor seviyelere çıkmasının etkisiyle, hali hazırda UniCredit SpA ve Intesa Sanpaolo SpA gibi bankaları Avrupa'nın hantal kuruluşları arasına sokan karlılıktaki düşüşü tersine çevirmede güçlüklerle karşılaşabilir.

Bankalara göre, İtalya'nın bu iki büyük bankasının 2012 yılında vadesi dolacak borçları 55.4 milyar euro (78.4 milyar dolar) tutarında. Borç krizinin, bölgenin borç mitarı en yüksek ülke olan İtalya'ya da sıçrayabileceği yolundaki yatırımcı korkusu, bu ülkenin 10 yıl vadeli tahvilinin faizi ile aynı vadedeki Alman tahvillerinin faizi arasındaki farkın, euroya geçildikten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu ve ayrıca bu ay fonlama maliyetinin 1 yüzde puanı artmasını sağladı.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, dün yaptığı açıklamada, krizin yeni bir safhaya geçtiğini ve bazı Avrupa ülkeleri için yüksek finansman maliyetlerini süreceğini belirtti. Karlar üzerinde baskı hisseden bankalar, maliyet düşürme, mevduat için daha fazla rekabet ve kredilerde daralma gibi güçlüklerle karşılaşıyor. Aynı sorunlarla İspanyol bankaları da karşılaşıyor.

Morgan Stanley analisti Huw van Steenis, 12 Temmuz'da müşterileri için kaleme aldığı bilgilendirme notunda, "Ülke faizleri arasında genişleyen farklar, Güney Avrupa ülkeleri için çok kritik" dedi ve "Yüksek fonlama maliyetleri ile karşılaşan bu bankalar için borçlanma oranlarının düşürülmesi, temel durum olarak kalıyor. Zira yüksek fonlama maliyetleri banka karları ve ekonomi üzerinde baskı oluşturuyor" yorumunda bulundu.