Advertisement

Royal Bank of Canada'nın teknik analizine göre, yen, dolar karşısında 77.66 seviyesini aşarsa, yeni bir rekor kırabilir. 77.66 yen seviyesi ise Japon yeninin Aralık 2008 ve Ekim 2010'daki zirvelerinden oluşturulan bir çizgiden oluşturuluyor.

Bu seviyenin aşılması hâlinde yenin dolara karşı 76.20'ye çıkabileceğini belirten RBC'nin teknik analisti George Davis, o noktadan sonra ise paritenin çok daha hızlı hareket edeceğini öngördü. Davis, dolar karşısında 78.50 seviyesine ulaşan yenin öncelikle 77.66 düzeyini test edebileceğini söyledi.

"İşlem bandının altlarına yakın olan bu noktada piyasanın öncelikle düşüş trendini zorlayacağını ya da en azından test edeceğini" belirten Davis, daha agresif bir düşüş riskinin 77.66 yen seviyesinin çok daha altına işaret edebileceğini söyledi. Davis, 77.66 yen seviyesinin altında birkaç tarihi teknik referans seviyesi olduğuna dikkat çekti.

Yen dün dolar karşısında 78.50 seviyesinden 17 Mart'tan bu yana kaydetmiş olduğu en yüksek seviyesini test etti. Japon yeni, 11 Mart'taki depremin ardından 17 Mart'ta dolara karşı 76.25 seviyesinden işlem görmüştü.

Yen bu ay dolar karşısında yüzde 2 değerlenirken, İsviçre frangı hariç tüm önemli para birimleri karşısında da güçlendi. Yenin sığınılacak bir liman olarak görülmesi sebebiyle; Avrupa ve ABD'deki krizlerin küresel ekonomiye ilişkin endişelerin artması, yatırımcıların yene yönelmesine neden oldu.