Advertisement

ABD'nin en büyük ikinci bankası  JPMorgan Chase & Co., borçluların zamanında ödeme yapması ve bankanın kredi kartları zararları için ayırdığı karşılıkları 1 milyar dolar azaltması sonrası, net karını yüzde 13 artırdı.

Bankanın net karı, yılın ikinci çeyreğinde 5.43 milyar dolara ve hisse başına karı 1.27 dolara yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde, bu değerler 4.8 milyar dolar ve 1.09 dolardı. Banka yılın ilk çeyreğinde 5.56 milyar dolar ile rekor kar açıklamıştı. Aynı dönemde hisse başına kar 1.28 dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Bllomberg'in 28 analiste dayandırdığı araştırmasına göre, hisse başına karın 1.21 dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

CEO Jamie Dimon tarafından yönetilen JPMorgan, geçen yıl 17.4 milyar dolarlık rekor karla birlikte, ABD'nin en karlı bankası olmuştu. Bankanın tet karı, 55 yaşındaki Dimon tarafından "kaliteli" kazancı temsil etmediği söylenen 7 milyar dolarlık karşılığın tekrar gelirlere dahil edilmesinden destek buldu.

FBR Capital Markets Corp. analisti Paul Miller, "Ayrılan karşılıkların çözülmesine devam ediliyor. Bu da manşet hisse başına kar rakamının beklenenden iyi çıkması anlamına geliyor" dedi ve "Yatırımcılar bunu zayıf kalite olarak görüyor bunun yerine, mevcut temel göstergelere, vergi öncesi provizyon öncesi kara ya da gelirlere bakıyor"yorumunda bulundu.

Miller, yatırımcıların artık daha az borçlunun temerrüde düştüğünü ve bu nedenle bankaların daha az karşılık ayırdığını bildiğini de sözlerine ekledi.