Advertisement

ABD'de toptan satış maliyetleri, Haziran ayında, enerji fiyatlarının son iki yılın en hızlı düşüşünü göstermesinin de etkisiyle, beklenenden daha fazla geriledi.

Üretici fiyatları endeksi Haziran ayında yüzde 0.4 düştü. Bu veri Mayıs ayında yüzde 0.2 artmıştı. Bloomberg'in araştırmasına göre, bu verinin Haziran ayında yüzde 0.2 düşmesi bekleniyordu. Volatil seyreden gıda ve enerji fiyatlarının içerilmediği çejkirdek üretici fiyatları endeksi ise yüzde 0.3 yükselerek beklenenden hızlı bir artış gerçekleştirdi.

BAzı ABD şirketleri tarafından müşterilere yansıtılan, emtia fiyatlarında bu yıl görülen artışlar yavaşlamaya başlıyor. Bu yılın başlarında ham amdde fiyatlarında görülen artışlar, bu yükselişlerin "geçici" olduğunu savunan fed politka yapıcıları ile, bu artışların enflasyonu hızlandıracağını savunanlar arasında tansiyonu artırdı.

Toronto'da BMO Capital Markets'ten kıdemli ekonomist Michael Gregory, "Enerji fiyatlarından gelen bir miktar rahatlama görüyoruz, ancak bu hareketin manşet enflasyon rakamını aşağı çekmesi zaman alacak" dedi ve "çekirdek enflasyon, üretici tarafında biraz canlandı" yorumunda bulundu.

Mayıs ayında yüzde 0.2 yükselen çekirdek enflasyonun Haziran ayında da aynı oranda artması bekleniyordu.

Bloomberg'in araştırmasına 75 ekonomist katıldı ve bu ekonomistlerin tahminleri, yüzde 0.2 düşüş ile yüzde 0.3 artış arasında değişti.