Advertisement

ABD'de ilk kez işsizlik ödemelerinden faydalanmak için başvuranların sayısı Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye indi. Bu durum, istihdam piyasasındaki zayıflığın ortadan kalkmaya başlıyor olabileceğini işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları 9 Temmuz ile biten haftada 22,000 azalarak 405,000'e indi. Bloomberg'in araştırmasına göre, bu verinin 415,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Çalışma Bakanlığı sözcüsü, oto sanayinde bu dönemde normalden daha az kişinin işten çıkarıldığına dikkat çekti.

İşten çıkarılmaların süregelen bir şekilde azalması, Haziran ayında beklenenin oldukça altında artan tarım dışı istihdam verisi ve artan işsizlik oranının ardından, istihdamda canlanmaya geçiş için ilk basamağı oluşturuyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı açıklamada, son iki ayda istihdamda hayalkırıklığı yaratan artışların, yüksek akaryakıt fiyatları ve Japonya'dan parça nakliyatının gecikmesi gibi geçici nedenlere dayandığını kaydetmişti.

Standard Chartered Bank'ın New York ofisinden ABD ekonomisti David Semmens, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İstihdam piyasasının gerçekten havalanması için, işsizlik başvurularının 350,000 civarına çekilmesi gerek" dedi.

İşsizlik başvuruları, 16 Nisan ile biten haftadan bu yana en düşük seviysine indi. Bloomberg'in araştırmasına katılan 49 ekonomistlin tahminleri 375,000 ile 440,000 arasında değişti.