Advertisement

YEŞİL ABD, KIRMIZI AVRUPA’YA KARŞI

ABD’de borç limitinin hala bir tartışma konusu olması ralliye çıkan hisse senetlerinin köpüğünün büyük kısmını alırken etkileri de Asya’da görüldü. Siyasetin iki tarafının da henüz bir anlaşmaya varamamış olması ve Moody’s cephesinde gelen açıklamalar gündemi meşgul ediyor. Tüm bu haber akışıyla günü yatayda tamamlayan Asya seansı sonrasında Avrupa da güne yatay başladı. ABD’deki alımlara rağmen Avrupa piyasalarının uğraştığı başka sorunlar da olması hisse senetlerine satış getirdi. Almanya Dax Endeksi % 0.44 gerilerken gelinen seviye 7.235 oldu. Avrupa’nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi % 0.64 düşüş gösteriyor ve haftanın gözde ülkesi İtalya’nın MIB 30 Endeksi % 0.83 düşüşte.

Öğlen saatlerinde İtalya’da yaklaşık 5 milyar Euro Hazine ihalesi başarıyla tamamlandı ancak faizler önceki ihalelere nazaran hızla yükselince yatırımcıların sinirleri gerildi. Diğer yandan İtalya Parlamentosu’nda oylanan kemer sıkma önlemlerinin onaylanması bir miktar güven veriyor. Haber akışının ajanslara yansımasının ardından Euro / Dolar paritesi 1.4232’ye yükseldi. Bir süredir yüksek seyreden Avrupa tüketici enflasyonunun beklentiler dahilinde % 2.7 gelmesi en azından olumsuz havaya katkı yapmazken İtalya ve İspanya bonolarında satışlar sürüyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişen Avrupa Piyasalarında kurlar tarafında küçük çaplı alımlar görülürken Borsa endekslerinde ise sınırlı satışlar görülüyor.

Bu ülkelerde hafta başından bu yana açıklanan olumlu TÜFE rakamları kısa vadeli faizlerde aşağı yönlü hareketlere sebep olurken bu içeriye de yansıyor ve gösterge tahvilin bileşik faizi % 8.88’e indi. Kurlarda görülen alışların TL’ye de yansıdığı görülüyor. Dolar / TL 1.6407’ye inerken Euro / TL 2.3339’da ve Sepet Kur 1.9876’da. İMKB 100 ise gün içinde dar bantta hareket ederken gördüğü en düşük seviye 62.836 oldu. % 0.44 aşağıda seyreden endekste iletişim hisseleri kayıplarda başı çekerken kimya sektöründe sınırlı alımlar görülüyor. Spor hisseleri en çok düşenler tarafında ilk sıralarda yer alırken Türk Telekom % 3.16’lık düşüşüyle bileşik endeksi 70 puan eksi yönde etkiliyor. Artanlar tarafında ise Doğan Yayın Holding yer alırken Tüpraş % 1.1 yükselerek endekse 36 puanlık katkı yapıyor.
 
ABD‘de haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin hemen altında gelerek risk piyasalarına olumlu yönde katkı yaparken JP Morgan’ın hisse başına 1.21 Dolar olan kar beklentisini 6 cent ile aşması beklentilerden olumlu bir gelir açıklaması piyasalara destek oluyor. S&P 500 Endeksi güne % 0.25 primle 1.321 puandan başladı. ABD 10 yıllık tahvilinin faizi azalan güvenli liman talebiyle % 2.91’den işlem görüyor. Dolar Endeksi ise 74.8’de yatay bir görüntü çiziyor.

YOĞUN HAFTANIN DÜĞÜMÜ YARIN ÇÖZÜLECEK

Tüm fiyatlamaların ardından piyasanın gözü kulağı yarınki toplantılarda ve testlerde olacak. Avrupa’da 91 bankanın katılacağı stres testinin sonuçları merakla bekleniyor. Ekonomideki daralma, hisse senetlerinde % 15’lik bir düşüş olması gibi ekonomik koşullarda bankaların çekirdek sermayelerinin % 52in altına düşmemesi gerektiği şartıyla hazırlanan testin sonuçlarına göre risk piyasalarının kısa vadeli ayarlamalar yapması bekleniyor.

Yarın açıklanacak veri akışı şöyle:

· Japonya Merkez Bankası son faiz toplantısının tutanaklarını açıklayacak 05:00

· Almanya'da Haziran ayı TEFE açıklanacak 09:00 Önceki: 0.0%

· TÜİK Nisan ayı işsizlik oranını açıklayacak 10:00 Önceki: 10.8

· Euro Bölgesi Mayıs dış ticaret dengesi açıklanacak 12:00 Önceki: -4.1 milyar Euro

· Maliye Bakanlığı Haziran ayı bütçe dengesi ve faiz dışı dengesini açıklayacak 12:00 Önceki: Faiz dışı denge 6.9 milyon TL

· Kardemir'in olağanüstü genel kurulu toplanacak 14:00

· ABD'de Temmuz New York FED imalat endeksi 15:30 Önceki: NY FED imalat endeksi -7.79

· ABD'de Haziran ayı TÜFE açıklanacak 15:30 Önceki: TÜFE 0.2%, çekirdek TÜFE 0.3%

· ABD'de Haziran ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak 16:15 Önceki: Sanayi üretimi 0.1%, KKO 76.9%

· ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni açıklanacak 16:55
 
Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Twitter.com/Gokhan_Sen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü