Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, emtia fiyatlarındaki artış ve IBM'in kar tahminini yükseltmesinin Avrupa ve ABD'deki borç krizinin şirket karlarını olumsuz etkilemediği spekülasyonlarını güçlendirmesi sonrası değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 08:00'de 1,127.12 puana çıktı. Endeks böylelikle 13 Temmuz'dan bu yana en güçlü çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Hindistan'da Bombay Borsası Sensitive Endeksi yüzde 0.8 yükselirken, rusya'da Micex Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.7 düşerek son bir haftanın en hızlı gerilemesini gerçekleştirdi. macaristan para birimi forint euro karşısında yüzde 0.8 değer kazandı ve son üç günlük düşüşünü tersine çevirdi.

Dünyanın en büyük bilgisayar hizmetleri şirketi IBM, ikinci çeyrekteki satışlarının beklenenden daha iyi çıkmasının ardından, tüm yıl için kar tahminini yükseltti. Catcher Technology Co., üç aracı kuruluşun hisse-fiyat tahminlerini yükseltmesi sonrası, Taipei'deki işlemlerde, günlük fiyat limitine kadar yükselirken, Realtek Semiconductor Corp.,Morgan Stanley'in hisse için tavsiyesini yükseltmesinin desteğiyle ralli yaptı.

Manila merkezli Banco de Oro Unibank Inc.'den Jonathan Ravelas, "ABD ve Avrupa'ya yönelik borç endişeleri, küresel toparlanma üzerinde şüphe gölgeleri oluşturuyor" dedi ve "Yatırımcılar, artan belirsizlik ortamında, büyüme işaretleri arıyor. Bu nedenle, kar eden sektörler üzerinde ilgi yeniden artıyor" yorumunda bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 2.1 düşerken, gelişmiş ülkelerin endeksi MSCI Dünya Endeksi yüzder 1.9 yükseldi.