Advertisement

Asya piyasalarında hisse senetleri ve Güney Kore para birimi won, Apple Inc.'nin karının beklenenden daha iyi çıkmasının ardından, riskli varlıklara yönelik talebin artması ile birlikte ralli yaptı. ABD'li parlamenterlerin temerrüdden kurtulmak için borçlanma limitini artırma konusunda anlaşmaya yakın olmaları nedeniyle petrol fiyatları yükselirken, tahviller değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokto saati ile 12:39'da yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükseldi. Kore para birimi won yüzde 0.4 değer kazandı. Singapur doları rekor seviyeye çıktı ve euro dolar karşısında, yarınki AB liderleri zirvesi öncesi, fazla değişiklik göstermeden 1.4159 dolar seviyesinde kaldı. 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi 2 baz puan yükseldi. Markit iTraxx Avustralya Endeksi 1 Temmuz'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Ham petrol fiyatları New York'ta yüzde 0.8 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki teknoloji hisseleri grubu, piyasa değeri bakımından sektörün en büyüğü olan Apple Inc.'nin karını ikiye katlamasının ardından ve dünyanın en büyük chip üreticisi Intel Corp.'un kar açıklaması öncesi yüzde 2'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. ABD Başkanı Barack Obama, her iki partiden oluşan senato grubunun açık kısma önerisini onayladı ve bugün açıklanacak olan ABD ikinci el konut satışları verisinin ABD'de konut piyasasının istikrara kavuşmakta olduğunu göstermesi bekleniyor.

Russell Investments'tan şef piyasa stratejisti Stephen Wood, "Şirket karları oldukça iyi ve ekonomi tamam görünüyor" dedi ve "Bu durum bize 2001 yılı için oldukça pozitif bir görünüm veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde düşen bir hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kazandı. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 ve Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.6 yükselirken, Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi.