Advertisement

Satınalma yöneticileri endeksi öncü verisinin işaret ettiği üzere, Çin'de imalat sanayi Temmuz ayında, son bir yıl içinde ilk kez daralabilir.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı satınalma yöneticileri endeksi öncü verilerle 48.9 seviyesine düştü. Bu veri Haziran ayında 50.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Verinin son hali 1 Ağustos'ta açıklanacak. Bu verinin 50.0 seviyesinin altında çıkması, sektörün daralacağını işaret ediyor.

Çin'de hükümet geçen hafta aldığı emlak piyasasını soğutma tedbirleriyle, ekonomideki büyüme beklentisini işaret etmiş oldu. Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesi ve zorunlu karşılıkları rekor seviyeye çıkarmasına karşın, ekonomi yılın ikinci çeyreğinde beklenenden hızlı büyüdü.

HSBC'nin Hong Kong ofisinden şef Çin ekonomisti Qu Hongbin, "Verideki düşüş, sanayi üretiminde Haziran ayında görülen sıçramanın geçici olduğunu gösteriyor" dedi ve "Sıkılaştırma tedbirlerinin etkisinin görülmesiyle birlikte, sanayi üretiminin önümüzdeki aylarda yavaşlamasını bekliyoruz" yorumunda bulundu.

Çin'de sanayi üretimi Haziran ayında yüzde 15.1 ile Mayıs 2010'dan bu yana en hızlı yükselişini göstermişti. Gayrı safi iç hasıla ise yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9.5 büyümüştü.