Advertisement

Bloomberg HT'ye konuşan Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grubu Başkanı Haluk Dinçer, dünya ekonomisinde kırılganlıkların devam ettiğini ancak Türkiye için bir kriz beklentisi içerisinde olmadığını söyledi.

Dinçer; ''Avrupa ve ABD'de kırılganlık hala sürüyor ve bir türlü toparlanamıyorlar. 2008 Eylül ayından bu yana devamlı farklı önlemler, farklı farklı stres testleri ile bir yere gelemediler. Bu dönem Türkiye'nin de daha çok tasarruf yapması gereken bir dönem. Ama Türkiye için bir kriz beklentisi içerisinde değilim. Türkiye'den önemli bir fon çıkışı da olmadı. Türkiye bugün paranın gidebileceği ender cazip ülkelerden biri konumunda. Soğutma önlemleri Eylül ayında alındı ve tüketici biraz frene bastı. Dolayısı ile ikinci yarıda bir normalleşme bekliyorum. Ancak Türkiye'de cari açık sorunu var ve bu bir yapısal sorun haline geldi. Sadece parasal önlemler ile engellenebilecek bir sorun değil. Bunun ile ilgili çalışmalar yapılmalı ki, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir yere gelelim. Cari açık bir günde çözülecek bir mesele değil.'' açıklamasını yaptı.

Sabancı Perakende ve Sigorta Grubu Başkanı Haluk Dinçer, perakende sektürünün Türkiye'nin büyümesinde lokomotif bir sektör olduğuna dikkat çekti. Dinçer ''Genel olarak Türkiye ekonomisinde özel tüketimin yeri büyük ve GSYİH içerisinde yüzde 70'lik paya sahip. Esas olan özel tüketimin büyümeden, ekonominin büyümesinin söz konusu olmayacağı. Birinci çeyrekte önemli bir büyüme yakalandı. Burada Tüketici Güveninin, düşük enflasyonun ve kurların de etkisi var. İkinci çeyrekte hızının kesilip yüzde 4'ler ile yüzde 5'ler civarında olacağını düşünüyorum. Dolayısı ile aynı hızda bir büyüme beklemiyorum. Ancak modern perakendenin gelişmesi Türkiye'nin büyümesi ve kayıtaltına alınması açısından önemli.'' şeklinde konuştu.

Hande Berktan

hberktan @bloomberght.com