Advertisement

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, başkent Oslo'nun merkezinde düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Stoltenberg, TV2 televizyonuna telefonla yaptığı açıklamada, bunun çok büyük bir saldırı olduğunu söyledi.

Patlama sırasında makamında bulunmayan Norveç Başbakanı, hazırlıklı olunsa da böyle bir saldırının meydana geldiğini ve bunun üzücü olduğunu ifade etti. Bunun terör saldırısı olduğunu söylemek için erken olduğunu belirten Stoltenberg, bulunduğu yerin açıklanmaması için polise emir verdiğini dile getirdi.

Bu arada polis, Oslo sakinlerinden toplu halde dolaşmamalarını ve evlerine gitmelerini istedi.

Öte yandan muhalefetteki Hristiyan Halk Partisi'nden Geir Bekkevold, olayın, ''Norveç'te İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana meydana gelen en şiddetli eylem olduğunu'' belirtti.

Yerel NRK radyosu ve NTB ajansı, bombalı saldırıda iki kişinin öldüğünü duyururken, Oslo Hastanesinden yapılan açıklamada, teyit edilen yaralı sayısının 7 olduğu belirtildi.

Başbakanlık yakınında düzenlenen saldırıyı henüz üstlenen olmadığı, bazı polis yetkililerinin patlamaya bomba yüklü aracın yol açtığı ihtimali üzerinde durduğuu öğrenildi.