Advertisement

AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove'un başdanışmanı Tim Jones, Norveç'in başkenti Oslo ve Utöya adasında 22 Temmuz'da meydana gelen saldırıların taklit edilebileceği uyarısında bulundu.

AB ve Norveçli terör uzmanlarının Brüksel'deki değerlendirme toplantısının ardından açıklamalar yapan Jones, Norveç'tekine benzer saldırıları önlemek için farklı tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''Açıkçası birileri, (Norveçli saldırgan Anders Behring Breivik'e) destek gösterisi için taklit ya da benzer saldırılar gerçekleştirmeyi deneyebilir'' dedi.

Jones, muhtemel saldırıların tespit edilerek önlenmesinde AB üyeleri arasında daha etkin ve hızlı istihbarat paylaşımının, radikalleşme ve şiddete yönelim üzerine yeni çalışmalar yapılmasının ve gübre gibi patlayıcı yapımında kullanılabilen kimyasalların satışının denetlenmesinin önemini vurguladı.

Bu arada AB polis teşkilatı Europol, Norveç'teki terör soruşturmasına destek için uzmanlarını seferber etti. Norveç, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Polonya, İsveç ve İngiltere polis teşkilatlarından da katılımlarla oluşturulan birimin, Avrupa genelindeki aşırı sağ tehditleri değerlendireceğini bildirdi.