Advertisement

Spekülatörlerin başarısızlık söylentilerini önlemek ve yatırımcıların güvenini artırmaya odaklanan Fransa, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketinin bir an önce uygulanmaya başlaması çağrısında bulundu.

Euro Bölgesi üyelerinin spekülatörlerden gelecek müdahaleyi önlemek için hızlı davranması gerektiğini söyleyen Fransa Maliye Bakanı François Baroin,”spekülatörler bundan başka çıkış yolu olmadığını anlamak zorunda” dedi.

Baroin, kurtarma planının bir an önce uygulamaya konmasının güveni geri kazanmak ve varolan güveni korumak için tek yol olduğunu savundu. Christine Lagarde’ın ardından Fransa’nın maliye bakanlığı koltuğuna oturan Baroin, Financial Times’a verdiği röportajda, 21 Temmuz’da onaylanan Yunanistan’ın 2. kurtarma paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Baroin, bu planın kriz için önemli bir dönüm noktası olduğunu ve iyi bir kurtarma paketi olduğunu söyledi. Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketiyle ülkeye, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması ve IMF fonundan 109 milyar euro değerinde yeni kaynak aktarılacak.

2. kurtarma paketi parasal yardımla birlikte, varolan tahvillerin düşük bir değerden geri ödemesinin yapılmasını ve vadesi dolan bazı tahvillerinin yenileriyle değiştirilmesini de kapsıyor.

Ancak piyasadaki spekülasyonlar daha ilk günden kurtarma paketi hakkında olumsuz söylentileri çıkarmaya başladı.

Spekülatörler, Avrupalı liderlerin “fazla iyimser” olduğunu, bu kurtarma paketinin de krizin yayılmasını engelleyemeyebileceğini iddia ediyor.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ve Fransa Maliye Bakanı Baroin, Cuma günü de Financial Times gazetesi için bir makale kaleme alarak, eurodaki güvenin yerine getirilmesinin sabır ve tahammül gücü gerektiren bir süreç olduğunu söylemişti.