Advertisement

ABD’nin borçlanma sınırını yükseltme tartışmalarını Çin’deki resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan 2 makaleyle eleştiren Çin, dünyanın en büyük ekonomisinin tutumunu adeta yerden yere vurdu.

Çin, ABD’li liderleri küresel ekonomiyi riske atmakla suçlarken, ABD’yi “küresel sorumluluk sahibi” olmaya davet etti. Gazetede yer alan bir diğer makalede ise Çin’in ABD’ye bağımlılığına dikkat çekilerek, “ABD’nin hazine tahvillerinin hâlâ en güvenliler arasında olması sorun yaratıyor. Ve bu durumda ABD’nin tahvil piyasasında oluşabilecek herhangi bir sorun, doğrudan Çin’in büyümesini etkileyecektir” denildi.

Çinli yetkililer sürekli olarak ABD Hazine Bakanlığı ile temaslarını koruyarak, borç sorununa ilişkin bilgi almaya çalışıyor. Ancak henüz endişeler başbakanlık düzeyine ulaşmadı.

Çin’in eleştirilerinin ardından açıklamada bulunan ABD’li bir yetkili, Çin’in elinde bulundurduğu ABD tahvillerinde ve yeni alımların trendinde bir değişiklik olmadığını söyledi. Bu da Çin’in para yönetimi konusunda fazla bir seçeneği olmadığını gösteriyor.

ABD’ye ait 1 trilyon dolarlık tahvil bulunduran Çin, ABD’nin temerrüde düşmesinden ya da kredi notunun düşürülmesinden en çok etkilenen ülkelerden biri olacak.

Bazı Çinli yetkililer ülkenin Döviz rezervlerinin yönetiminde değişikliğe gitmeyi önerse de, piyasa analistleri bunun pek de mümkün olmadığına dikkat çekiyor.
Zira Çin’in rekor seviyedeki döviz alımlarını kontrol edebilecek likidite ve derinliğe sahip bir piyasa bulma konusundaki sıkıntı, Çin’in seçeneklerini azaltıyor.