Advertisement

Nintendo Co. ve Sony Corp.'un kazanç beklentilerini düşürmesi üzerine yatırımcıların güveni zarar gördü ve Tokyo Borsası bu hafta 3. kez üst üste değer kaybetti.

Sony, televizyon taleplerindeki düşüşün etkisiyle kazanç görünümünü azalttı ve yüzde 2.9 düştü. Oyun üreticisi Nintendo yüzde 19 geriledi. Japan Tobacco Inc. ise bu yılki kârlarını yükselteceğini açıklaması üzerine yüzde 3.7 prim yaptı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 9,846.48 puana geriledi. Endeks, yendeki değerlenmenin etkisiyle önceki 2 günde de zarar etmişti. Topix Endeksi de yüzde 0.7 düşüşle 842.86 puandan işlem gördü. Endeks bu hafta şirket kazançlarının değişken olması ve ABD'deki borç tavanı tartışmaları sebebiyle yüzde 3 oranında düşüşe yöneldi.

Teknoloji şirketlerinin kazançlarının beklentilerin altında olduğunu hatırlatan Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, "ABD borç sorununu çözünceye kadar yatırımcılar temkinli olmaya devam edecek" dedi.

ABD Kongresi'nin bugün de borç tavanı konusunda uzlaşı sağlayamaması üzerine yen dolar karşısında değerlenirken, Japon hisseleri de geriledi.