Advertisement

ABD'DE GERGİN GECE

Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner'in kısa surely olarak borç tavanını artırma ve harcamalarda kısıntıya gitme planı ilgi görmezken Başkan Obama kısa vadeli bir plandan ziyade kalıcı bir çözüm istediğini açıklamıştı. Cumhuriyetçi Boehner'in kendi partisini bile ikna edememedi üzerine piyasaların umudu şimdilik kırılmış oldu. Diğer yandan bu akşam ABD piyasaları kapandıktan sonra Hazine bir ödeme planı açıklayacak. Buna göre, borç limiti artırılmasa bile bir ödeme planı yapılacak.

Hazine'den ismini vermek istemeyen bir yetkilinin verdiği bilgilere göre böyle bir durumda hazine bonosu sahipleri ilk alacaklı olacak. Bilindiği gibi ABD borç limitinin 2 Ağustos'a kadar artırılması geerkiyor.

Federal Hükümet'in borçlanabileceği en çok düzeyi gösteren 14.3 trilyon Dolar şimdiden yakalanmış durumda, böylece limit ya da tavan artırılana kadar Hazine daha fazla borçlanamayacak. Diğer yandan ödeme kabiliyeti ise bir süre daha devam edebilecek. Ağustos ayı içerisinde yaklaşık olarak 500 milyar Dolar ödeme yapması gereken Hazine'nin, emeklilik fonlarından borçlanmak gibi farklı yöntemlere de başvurabileceği biliniyor. ABD'de S&P 500 Endeksi günü % 0.32 düşüşle 1.300 puandan tamamlarken, endeks vadeli işlemlerde % 0.57 değer kaybediyor. Dolar Endeksi 74.1'den ekranlara yansırken ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin bileşik faizi % 2.94'te.

ASYA'DA TAKİP VAR

ABD'deki kayıplar şirket karlarıyla birleşince satışlar hızlandı. Sony ve Nintendo gibi büyük teknoloji şirketleri kar uyarısı yapınca hisse senetlerinde yukarı potansiyel azaldı. Diğer yandan Dolar / Yen 77.5'e yükselirken ihracatçı şirketler satıldı. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0.6 değer kaybederken Japonya Nikkei 225 Endeksi % 0.66 düşüşte ve dün 10 bin seviyesini kıran endeks böylece 9.835 puandan inmiş oldu. Çin Şanghay Bileşik Endeksi % 0.59 düşüşle yoluna devam ediyor. Son dönemlerin en yüksek seviyelerini deneyen Avustralya ve Yeni Zelanda Doları gibi kurlar da satıştan paylarını düşeni alıyorlar. Emtia cephesinde allımlar gelmemesi Kanada Doları gibi para birimlerine yansıyor. Bölgede artıda işlem gören nadir endekslerden biri olan Sensex, % 0.30 primli.

Global Borsalardaki iştahsızlık ve güvenli liman arayışı, emtia fiyatlarındaki yükseliş isteğini sınırlarken 24 ham maddeden oluşan SPGSCI Endeksi dün % 0.24 düşüşle tamamlamıştı. Sabah saatlerinde ABD tipi ham petrolün varil başına fiyatı 97.08 Dolar olurken Brent petrol 117.46'da.

Değerli madenlerde hafif eksi seyir yaşanırken spot altının ons başına fiyatı 1.612 Dolar'da. Tarım emtiasında karışık bir seyir görülürken baz metallerde de durum aynı. Şili'deki dünyanın en büyük madeninde 1. haftasına giren grev sonrasında bakır fiyatları pozitif bölgede.

İÇERİDE AYRIŞMA HAVASI SÜRÜYOR

İMKB 100 Endeksi'ne 58 binli seviyelerden gelen tepki alımları endeksi 62.500 direncine taşırken diğer cepheler de alım yönünde ilerliyorlar. Dolar/TL 1.6816'dan işlem görürken Euro/TL 2.4060'ta ve Sepet Kur 2.0441'de.

Gösterge tahvil günü % 8.81 bileşikten tamamlamıştı. Bugün iç piyasada ayrışmanın sürüp sürmeyeceği en önemli gündem maddesi olarak öne çıkacak, diğer yandan ABD büyümesi ve İspanya'nın notunun olası bir indirim için Moody's tarafından izlemeye alınması da diğer gündem maddeleri olacak.
Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın dün yaptığı açıklamaların ardından TL'ye
karşı olan hassasiyet artarken faizlerin bir süre daha düşük kalacağı söylemi, güven tazeleyen sözlerle birleşince TL bazlı varlıklar ralliye çıkmıştı.

Bugün takip edilecek veri akışı şöyle:


- Japonya'da Haziran ayı TÜFE açıklanacak 01:30

- Japonya'da Haziran ayı işsizlik oranı ve sanayi üreitimi
açıklanacak 02:50

- TÜİK Haziran ayı dış ticaret istatistiklerini açıklayacak 10:00
Önceki: -10.1 milyar $

- TMSF Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesini yapacak 11:00

- Euro Bölgesi'nde Temmuz ayı TÜFE  açıklanacak 12:00

- ABD'de 2.çeyrek işgücü maliyet endeksi açıklanacak 15:30

- ABD 2.çeyrek GSYH (öncü) açıklanacak 15:30 Önceki: 1.8%

- ABD'de Chicago PMI endeksi açıklanacak 16:45 Önceki: 61.1

- ABD'de Temmuz ayı Michigan Üniversitesi tüketici güveni
açıklanacak 16:55 Önceki: 71.8

- Hazine Ağustos ayı iç borçlanma stratejisini açıklayacak 17:00

- ABD'de Merck ve Chevron bilançoları açıklanacak.

- Avrupa'da ENI, Total ve Endesa bilançoları bekleniyor.

 

Twitter.com/Gokhan_Sen


Gökhen ŞEN (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü