Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Başkanı John Chambers, ABD'nin bütçe açığını 10 yılda 4 trilyon dolar kısmasının iyi bir başlangıç olacağını söyledi.

Chamber, bir konferansta yaptığı konuşmada, ''bütçe açığı kesintilerinin büyüklüğünün, ABD'nin mali pozisyonuna ilişkin sorununu halletmede politika yapıcıların ciddiyetinin işareti olacağını'', ancak ülkenin finansmanı zamanla kontrol altına almak için daha fazla tasarrufa ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Milletvekillerinin borç ve bütçe açığı sorununu çözme iradesi göstermesi halinde S&P'nin muhtemelen ABD'nin uzun vadeli kredi notunu ''AAA''da tutmaya ikna olacağını ifade eden Chambers, 4 trilyon dolar tutarındaki tasarrufun ülkenin borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranını istikrara kavuşturma açısından yeterli olmayacağını söyledi.

Uluslararası Para Fonuna (IMF) göre, ABD'nin, borcunun GSYH'ya oranını istikrara kavuşturması için GSYH'sinin yaklaşık yüzde 7,5'i kadar tasarruf yapması gerektiğine işaret eden Chambers, borç tavanı sorunu tartışmasını uzatmanın ülkeye zarar verdiğini ve ''piyasalarda gereksiz belirsizliğe'' yol açtığını belirtti.

ABD'nin GSYH'sinin yüzde 7,5'ini tasarruf etmesi yılda 1 trilyon dolara denk düşüyor.

ABD dolarının fırtınayı atlatacağını ve dünyanın rezerv parası olmaya devam edeceğini kaydeden Chambers, ''Dolar temel uluslararası rezerv para ve herhangi bir senaryo altında uzun bir süre öyle kalmaya devam edecek'' dedi.