Advertisement

Amerikalı siyasilerin borçlanma sınırı oylamasını ertelemesinin ardından temerrüt riskine ilişkin endişeler Çin Borsasına değer kaybettirdi. Şanghay Bileşik Endeksi bu haftayı kayıpla tamamladı.

Vadeli petrol kontratlarının 5 haftadan bu yana ilk kez haftalık kaybını gerçekleştirmesiyle PetrChina Co.,enerji şirketlerindeki düşüşe öncülük etti. 21st Century Business Herald gazetesinin, Demiryolu Bakanlığı'nın borç oranları sebebiyle bölgesel demiryolu yatırımlarından çekileceğini yazmasıyla China Railway Construction Corp. rekor düşük seviyeye geriledi.

Yatırımcıların ABD'deki borç sorununa odaklanmış olduğunu hatırlatan Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, ABD'nin temerrüde düşüp düşmeyeceğine ilişkin belirsizliklerin küresel hisse senedi piyasalarını aşağı çektiğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 değerlenmesinin ardından kazançlarını geri iade etti ve yüzde 0.5 kayıpla 2,696.13 puandan işlem gördü. Endeks bu hafta yüzde 2.7 değer kaybederek 27 Mayıs'tan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.5 geriledi ve 2,966.27 puan seviyesine düştü. CSI 300 Endeksi bu hafta yüzde 3.3 değer kaybetti.

Hisseler bu hafta Çin'deki tren kazası ve ABD'nin borç sorununa ilişkin endişelerle aşağıda seyretti.

Çin borsasındaki kayıplar, ABD'nin borç limiti oylamasını ertelemesiyle derinleşti. ABD'deki Standard&Poor's 500 Endeksi de bu hafta yüzde 3.3 değer kaybetti.