Advertisement

ABD'de parlamenterlerin Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in süregelen tıkanmayı çözmek için borçlanma limitini artıran planının oylamasını iptal etmelerinin ardından, Asya piyasalarında hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları düşerken, yen dolar karşısında son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Euro ise İsviçre frangı karşısında üçüncü günde de düşüşünü sürdürdü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Nintendo Co. ve Sony Corp.'un kar tahminlerini düşürmesinin ardından teknoloji hisselerine gelen satışlar sonucu düştü. Endeks Tokyo saati ile 15:17'de yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6 düşerken, Euro Stoxx 50 endeks kontratı yüzde 1.6'lık sert bir düşüş gerçekleştirdi. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 yğkselerek dolar başına 77.46 yen seviyesine çıkarken, euro frank karşısında, Moody’s Investors Service'in İspanya'nın kredi notunu olası indirim için izlemeye almasının ardından yüzde 0.4 değer kaybetti. Petrol fiyatları ise yüzde 0.5 düştü.

ABD'de Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat liderler, dün borçlanma limitini artırmaya yönelik bir planın oylamasını engellediler ve bu durum, Boehner'in planının geçmesi için yeterli oya ulaşılamayacağı anlamına geliyor. Bu gecikme, 2 Ağustos'taki son tarihe kadar, borçlanma limitinin artırılması konusunda anlaşmaya varılamayacağı endişelerini artırıyor. Bugün ABD'de açıklanacak olan ekonomik verilerin, ekonomide büyümenin yavaşlamakta olduğunu göstermesi bekleniyor.

Sydney merkezli AMP Capital Investors Ltd.'den yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, "İnanılmaz bir durum. Bu adamlar yalnızca finans piyasaları ile değil, kendi seçmenlerinin istihdamıyla da oynuyor" dedi ve "Bu durum açık bir şekilde hisse senedi piyasasındaki tedirginliği artırıyor. Yoğun harcama kısıntısından ya da temerrüdden kaçınmak için, er ya da geç anlaşmaya varacaklarını düşünüyorum. Ancak anlaşmaya varmayacakları yönünde risk artıyor" yorumunda bulundu.

Bugünkü kayıplarla birlikte, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin bu haftaki kaybı yüzde 1.9'a genişledi. Ancak endeks aylık bazda halen yüzde 1.1 yukarıda ve böylelikle Nisan ayından bu yana ilk kez aylık bazda yükseliş gösterecek. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.1 ve Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.4 geriledi.