Advertisement

14,3 trilyon dolarlık borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunda sürenin dolmasına yalnızca 1 gün kala taraflar anlaşmazlığın giderilmesinde önemli bir mesafe kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama, haftasonu sıkı bir müzakereye girişen ABD liderlerinin anlaştığını açıkladı. Şimdi ise sırada bugün anlaşmanın Temsilciler Meclisi’nde oylanması var.

Kongre’nin üst kanadı Senato'daki cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell görüşmeler esnasında yaptığı konuşmasında, ''federal borçlanma tavanını artırmak için 3 trilyon dolarlık bir anlaşmaya varmaya çok yakın olduklarını'' söyledi.

Ardından açıklamada bulunan Senato'da çoğunlukta bulunan demokratların lideri Harry Reid, Cumhuriyetçiler ile anlaşmaya varıldığını belirtti ve ABD Başkanı kameraların karşısına çıkarak borç tavanına ilişkin kararı açıkladı.

Krizin çözülmesi ile rahatlamış görünen Obama, Cumhuriyetçiler ve Demokratların borç tavanı konusunda anlaşmaya vardığını resmi olarak duyurdu.

Obama, “taraflar önümüzdeki 10 yıl için 1 trilyon dolarlık bir anlaşmaya vardı” ifadelerini kullandı. Anlaşmayı iddiasız olarak yorumlayan Amerikan Başkanı, anlaşmanın kendi tercihine göre olmadığını da ekledi.

ANLAŞMA SAĞLANDI AMA...

Diğer yandan henüz anlaşmanın Temsilciler Meclisi’nden geçip geçmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Money News ve Financial Times gibi yayın organları Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler arasında hala belirsizliğini koruyan birçok detay olduğunu, parti liderlerin bu konuda memnun olmadığını yazdı.

ABD'nin borçlanma tavanının yükseltilmesi ve bütçe açığının nasıl azaltılacağı konusundaki siyasi çıkmaz ülkenin ''3A'' olan uzun vadeli kredi notunu kaybetme riskini ortaya çıkarmıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD'nin bu sorunun üstesinden gelmezse kredi notunu düşürebileceği uyarıları piyasalarda yankı bulmuştu.

Borçlanma tavanının artırılmaması halinde ABD tarihinde ilk kez temerrüde düşecek ve bu durum hem ABD ekonomisi hem de küresel ekonomi açısından istenmeyen sonuçlara yol açacaktı.