Advertisement

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın Kongre liderlerinin borç tavanı konusunda anlaştığını duyurmasının ardından Asya'daki banka ve ihracatçıların görünümü düzeldi ve Asya Borsaları 3 günlük düşüşün ardından haftaya iyi bir başlangıç yaptı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 değerlendi. Amerika'yı en büyük 2. pazarı olarak gösteren Güney Koreli televizyon üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 2.1 prim yaptı. Avustralya'nın en büyük 3. bankası National Australia Bank Ltd. yüzde 3 yükseldi. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., ilk çeyrek kârlarının 3'e katlanmasının ardından yüzde 5.1 artış kaydetti.

ABD'nin borç tavanı tartışmaları konusunda çok endişeli olan yatırımcıların şimdi pozisyonlarını geri almak durumunda kalacağını söyleyen Tokyo'daki Chiba-Gin Asset Management Co.'nun yöneticilerinden Yoshihiro Okumura, ABD'nin temerrüde düşme riski sebebiyle risk iştahının bir süredir kapalı olduğunu ifade etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.6 kazançla 139 puana yükseldi. Endeks geçtiğimiz hafta ABD'li siyasilerin borçlanma sınırına yönelik anlaşmazlıkları sebebiyle yüzde 1.6 gerilemişti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 2 değerlenerek son 4 ayın en büyük sıçramasını kaydetti. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2, Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi ise yüzde 2 değer kazandı. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde yüzde 1.5 artış kaydederken, Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 geriledi.