Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Kongre liderlerinin federal borç limitini yükseltme konusunda anlaşmasıyla temerrüde ilişkin endişeler gevşedi; Japonya'daki hisseler değerlendi. Nikkei 225 Endeksi son 2 ayın en büyük sıçramasını gösterdi.

Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı olarak gören Honda Motor Corp., dolardaki değerlenmenin kazanç profilini yükseltmesiyle yüzde 2.6 artış kaydetti. Satışlarının yüzde 26'sını Çin'de gerçekleştiren Hitachi Construction Machinery Co., ülkedeki satın alma yönetileri endeksinin beklentinin üzerinde gelmesiyle yüzde 1.7 değer kazandı. Japonya'nın halka açık en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. de ilk çeyrekte kârlarını üçe katlamasının sonrasında yüzde 5.4 yükseldi.

Borç tavanı tartışmalarından ötürü oldukça endişeli olan yatırımcıların şimdi pozisyonları geri almak zorunda kalacaklarını söyleyen Chiba-Gin Asset Management Co.'nun yöneticilerinden Yoshihiro Okumura, piyasalarda bir süredir bu konudan ötürü risk duyarlılığının yüksek seyretmiş olduğunu hatırlattı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.9 kazançla 10,022.62 puana çıktı ve 31 Mayıs'tan bu yana en kazançlı gününe işaret etti. Topix Endeksi ise yüzde 1.8'lik değerlenmeyle 856.19 puandan işlem gördü.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan vadeli kontratlar da Kongre liderlerinin anlaşma sağlamasıyla yüzde 1.5 değer kazandı.